Välispidised ravimid

Bensoüülperoksiidi sisaldavaid ravimeid (käsimüügiravimid, mida müüakse apteegis ilma retseptita) kasutatakse kerge akne ravis. Bensoüülperoksiidil on eelkõige antibakteriaalne toime, mis vähendab bakteri Propionibacterium acnes hulka nahal ja rasunäärme viimajuhas. Mõningal määral lahustab bensoüülperoksiid ka komedoone ja koorib nahka. Bensoüülperoksiid pleegitab ihu- ja voodipesu. Ravi alustamisel võib vahel tekkida ketendus ja punetus. Sellisel juhul tuleb ravi 1–2 päevaks katkestada ja jätkata siis, kui nähud on taandunud. Ravi ajal tuleb päevitamisest hoiduda.  

Tretinoiini sisaldavad ravimid (retseptiravimid). Tretinoiin on A-vitamiini sarnane aine, mis toimib eeskätt komedoonidele. See soodustab silmale nähtamatute ebaküpsete komedoonide (mikrokomedoonide) küpsemist, tühjenemist ja pidurdab uute komedoonide teket. Toime avaldub viie kuni seitsme nädala pärast. Tretinoiin võib põhjustada naha ärritust, kipitust, kuumatunnet, punetust, nõeltega torkimise tunnet. Siis tuleks teha paus või kanda ravimit nahale harvem. Ajapikku peaks sümptomid kaduma, kui mitte, siis tuleb nõu pidada arstiga. Tretinoiinile on eriti tundlik kuiv nahk. Ravi ajal tuleb hoiduda päevitamisest, sest ravim muudab naha päikesele tundlikumaks. 

Adapaleeni sisaldav ravim (retseptiravim). Selle A-vitamiiniga sarnase aine toimed ja kõrvaltoimed on sarnased tretinoiiniga, kuigi neid esineb mõnevõrra vähem. 
Ravi ajal tuleb päevitamisest hoiduda. 

Paikseid antibiootikume (klindamütsiini, erütromütsiini, tetratsükliini sisaldavad arstimid on retseptiravimid) kasutatakse põletikulise akne ravis. Need pärsivad bakteri Propionibacterium acnes ja teiste põletikku tekitavate bakterite kasvu. Toime avaldub pärast paarinädalast ravi. Antibiootikumid ärritavad nahka vähem kui bensoüülperoksiid ja tretinoiin. Klindamütsiinravi ajal võib päevitada nii looduses kui ka solaariumis, kuid tetratsükliinravi ajal tuleks päikesest hoiduda. 

Saadaval on ka kombinatsioonpreparaadid (retseptiravimid), milles paikseid antibiootikume on kombineeritud muu toimemehhanismiga aknevastaste ainetega (nt klindamütsiin + bensoüülperoksiid; klindamütsiin + tretinoiin). Kombinatsioonpreparaatidel on tõhusam ravitoime kui üksikutel toimeainetel ning nende puhul on väiksem oht antibiootikumresistentsuse tekkimiseks.

Aselaiinhappel (retseptiravim) on komedoone lahustav, antibakteriaalne ja põletikuvastane toime. Paranemine on märgatav pärast kaks-kolm kuud kestnud järjepidevat ravi. Aselaiinhape võib samuti nahka ärritada, ent vähem kui bensoüülperoksiid ja tretinoiin. Päevitamine on ravi ajal lubatud, samuti ei pleegita ravim riiet. Sobib kerge ja mõõduka akne raviks.

AHA-happed, alfa-hüdroksühapped ehk puuviljahapped (neid happeid sisaldavad vahendid on käsimüügis). Neist kasutatavaim on glükoolhape. Seda kasutatakse peamiselt toetava vahendina koos teiste paiksete ravimitega. AHA-hapetel on kergelt kooriv ning rasu hulka vähendav toime. Lisaks aitavad need teistel ainetel paremini nahka läbida ja suurendavad niiviisi paiksete ravimite mõju. Vahel võivad põhjustada mööduvat kipitust, sellisel juhul võib AHA-happeid kasutada harvem või ainult probleemsematel kohtadel. Kuna need võivad suurendada naha tundlikkust päikesekiirgusele, peaksid kasutama päiksekaitset või vältima nende kasutamist suvel. 

Kortisoonisüstid 
Armkoe tekke vältimiseks süstitakse teatud juhtudel suurematesse aknesõlmedesse põletikuvastase toimega hormoonpreparaate. Seda ravi võib teha ainult nahaarst.

Tekstid on kooskõlastanud dr Kristi Abram, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliiniku dermatoloog
Viimati üle vaadatud 28. veebr. 2019