Seespidised ravimid

Raske põletikulise ja sõlmelise akne puhul kasutatakse lisaks lokaalsetele ravimitele ka seespidist ravi. Enamasti tehakse seda juhul, kui välispidised ravimid ei ole andnud soovitud tulemust, kui akne põhjustab psüühilisi probleeme ja segab igapäevast tööd või kui esineb soodumus armistumiseks. 

Kõik seespidised ravimid on retseptiravimid, st nende ostmiseks peab olema arsti kirjutatud retsept. Neid ravimeid kasutades tuleb käia korrapäraselt arsti juures, kes kontrollib naha seisundit, jälgib, et ravimite kasutamisel ei esine soovimatuid kõrvaltoimeid ning vajadusel korrigeerib ravi. 

Suukaudsed antibiootikumid (retseptiravimid) 
Suukaudsetel antibiootikumidel on antibakteriaalne ja ka mõningane põletikuvastane toime. Ravi kestab mitu kuud. Pikaajalise antibiootikumravi negatiivne külg võib olla see, et haigus ei allu enam ravile konkreetse ravimiga, mis omakorda võib põhjustada haiguse ägenemist. Raviga võivad kaasneda ka tüüpilised antibiootikumide kõrvaltoimed, näiteks päikesetundlikkuse suurenemine, kõhulahtisus, naistel ka pärmseente vohamisest põhjustatud tupepõletik. 

Hormoonravi (retseptiravimid) 
Akne ravis kasutatakse ka antibeebipille, mille koostises on antiandrogeense toimega hormoone, millega vähendatakse meessuguhormoonide mõju rasunäärmetele. Pillide aknevastane toime on suhteliselt nõrk, rohkem sobivad need naistele, kellel on kerge akne ja kes samal ajal soovivad rasedusest hoiduda. Antiandrogeenset ravi ei saa kasutada meestel. 

Isotretinoiin (retseptiravim) 
Keemiliselt koostiselt sarnaneb isotretinoiin A-vitamiiniga. Ravim on tõhus raskemate aknevormide korral. Erinevalt teistest aknevastastest ravimitest avaldab see mõju kõigile aknet põhjustavatele teguritele: vähendab rasu teket, naha sarvestumist, vähendab põletikku ja bakterite hulka. Ravi kestab tavaliselt neli kuni kuus kuud. Isotretinoiinraviga väheneb nahalööve, paraneb psüühiline seisund. Õigel ajal alustatud ravi aitab vältida armide teket. 

Isotretinoiiniga ravi korral tuleb kindlasti järgida nahaarsti juhiseid. Kui Sulle määratakse see ravi, loe kindlasti infolehelt täpsemaid juhtnööre. 

Mida peab meeles pidama isotretinoiiniga ravimisel 
Ravi alustamise ja lõpetamise üle otsustab ainult Sinu raviarst. Väga tähtis on, et võtaksid ravimit täpselt ettekirjutuste järgi. See tagab just Sulle parima ravitulemuse. Pööra enne ravi alustamist tähelepanu järgmistele asjaoludele. 

  • Isotretinoiini ravimi retsept ja ravim on ainult Sinu jaoks! 
  • Ravi edukuse ja enda tervise nimel pea kinni kokkulepitud konsultatsiooniaegadest! 
  • Ravi ajal tuleb aeg-ajalt teha laborianalüüse, seetõttu pead andma vereproove, kui arst need määrab. 
  • Ära kunagi ise muuda määratud kapslite arvu, muidu võib juhtuda, et doseerid ravimit üle või vastupidi – ravikuuriks vajalik doos jääb saamata! 
  • NB! Isotretinoiinravi on täiesti vastunäidustatud raseduse ajal või raseduse kahtluse korral! Isotretinoiinravi ajal ei tohi rasedaks jääda. 
  • Ravi ajal ja üks kuu pärast ravi lõppemist ei tohi olla veredoonor, sest Sinu verd võidakse üle kanda rasedale ja nii võib ravim sattuda ka tema organismi! 
  • Kui Sul tekib küsimusi või midagi jääb ebaselgeks, palu oma arstil selgitada. 

Ravivõimaluste ja ravimite kohta annab nõu raviarst. Isotretinoiini ravi vajaduse üle otsustab nahaarst. 
Edukaks raviks on väga tähtis Sinu ja raviarsti koostöö.

Tekstid on kooskõlastanud dr Kristi Abram, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliiniku dermatoloog
Viimati üle vaadatud 28. veebr. 2019