Probleemse naha hooldus

Poorides olevad bakterid lõhustavad rasu, põhjustades surnud naharakkude kleepumist, pooride ummistumist, vabanevad põletikku soodustavad ained ja põletiku nähtudena tekivad nahale valulikud punetavad vistrikud. 

Probleemid algavad enamasti siis, kui nahk muutub rasusemaks ning tekivad vistrikud. Rasukeskkond kujuneb soodsaks pinnaseks bakteritele. 

Naha korrapärane puhastamine liigsest rasust ja elutute naharakkude eemaldamine aitab ära hoida edasist pooride ummistumist, samas tuleb hoiduda liiga sagedasest pesemisest. Vältida tuleb lõhnastatud, tugeva toimega jm ärritavaid nahahooldusvahendeid. 

Naha hoolduseks on apteegis või kaupluses müügil pesemis- ja hooldusvahendid. Neile võib olla lisatud bakterite- ja põletikuvastaseid aineid. Rasuse näonaha puhul soovitatakse puhastamiseks nõrgalt happelisi pesemisvahendeid (ph 5–7). Kuiva naha korral soovitatakse kasutada õlivabasid niisutavaid kreeme, mille aluseks on silikoonid. Need ei soodusta komedoonide teket, ei tekita allergiat ega muuda nahka rasvaseks. 

Probleemse naha hoolduseks kasutatakse laialt ka toonikume, mis kantakse nahale (eelkõige näole) pärast pesemist, ja niisutajaid naha niiskuse tasakaalustamiseks. 

Kõikide vahenditega on kaasas juhend, kus on kirjas õige kasutamissagedus ja teised praktilised nõuanded. 

Loe lisaks “Aknelöövet tekitavad, soodustavad või ägenemist põhjustavad tegurid

Tekstid on kooskõlastanud dr Kristi Abram, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliiniku dermatoloog
Viimati üle vaadatud 2. apr. 2019