Akne ja kosmeetika

Kosmeetikavahendid peavad olema kerged: kasutada tohib vee või alkoholi baasil valmistatud õlivabasid tooteid, mis ei ummista nahapoore. 
Vältima peaksid järgmisi komponente sisaldavaid tooteid: 

  • isopropüülmüristaat (isopropyl myristat) – seda leidub paljudes kosmeetikatoodetes. Selle kasutamise eesmärk on muuta nahk siledamaks. Küllalt aktiivse toimega, tungib sügavale nahka ja võib põhjustada akne ägenemist. Sarnased on ka näiteks isopropüülpalmitaat, isostearaat, butüülstearaat, oktüülstearaat ja isotsetüülstearaat 
  • lanoliin (lanolinum) – naturaalset lanoliini saadakse lambavillast, kuid tavaliselt toodetakse seda sünteetiliselt. Lanoliin on kõige tavalisemaid kosmeetikatoodete komponente. Struktuurilt sarnaneb rasvhapetega, mis on tähtsad haiguse tekkemehhanismides 
  • D- ja C-pigmendid – kivisöest saadud punastel värvainetel on leitud komedoonide teket soodustavat toimet 
  • vaseliin 
  • oleiinhape 
  • steariinhape 

Paiksed ravimid ja kosmeetika 
Kui akne raviks kasutatakse paikseid ravimeid, peab enne meikimist ootama vähemalt 20–30 minutit, et ravim jõuaks imenduda. 

Meigi eemaldamine 
Kogu meik tuleb õhtul eemaldada, et meigijäägid ei ummistaks poore. Soovitatav on kasutada leelisevaba pesemisvahendit. 

Ilukosmeetika 
Lauvärvide kasutamisel tuleb teada, et punased värvained soodustavad komedoonide teket. Eelistada tuleks puudreid või geele, mis ummistavad poore vähem kui kreemjad lauvärvid. 
Silmaümbruse kreeme tuleb kasutada ettevaatlikult. Silmaümbruse nahk on väga õrn, seetõttu on silmaümbruse kreemid paksema konsistentsiga ja rasvasemad kui tavalised niisutajad ja ummistavad poore rohkem. 
Huulepulgad ja -läiked on olemuselt rasvased. Nahale sattumisel võivad nad poore ummistada. Mida intensiivsem läige, seda suurem poore ummistav toime. 

Juuksehooldusvahendid 
Juuksevärvide, -vahtude, -vahade, -geelide, -maskide ja -palsamitekasutamisel tuleb vältida nende sattumist nahale. Kui see on siiski juhtunud, tuleb vahend kiiresti maha pesta. 

Trenn ja kosmeetika 
Enne trenni minekut oleks mõistlik jätta end meikimata, sest ka lauvärvid ja puudrid moodustavad higistades kämpusid, mis soodustavad pooride ummistumist.

Tekstid on kooskõlastanud dr Kristi Abram, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliiniku dermatoloog
Viimati üle vaadatud 28. veebr. 2019