akne
Akne Ravi Arstile KKK
Aknest
Akne algus ja kulg
Akne tekkepõhjused
Aknet soodustavad tegurid
Akne tunnused
Akne erinevad vormid
Akne mõju psüühikale
Abi leiad...
Aknet soodustavad tegurid

Aknelöövet soodustab suure rasvasisaldusega kosmeetika, nahalt loputamata jäänud seep ja muud ained, mis suurendavad pooride ummistumist. Aknet soodustab ka higistamine, ultraviolettkiirgus, mõned ravimid, lihasmassi kiireks kasvatamiseks pruugitud anaboolsed steroidid ning kaudselt ka stress.

Aknelöövet tekitavad, soodustavad või ägenemist põhjustavad tegurid:

Suure rasvasisaldusega kosmeetika- või päikesekaitsevahendite liigne kasutamine
See võib soodustada pooride ummistumist. Soovitav on eelistada väiksema rasvasisaldusega tooteid.

Naha hooletu puhastamine
Kui nägu pestes loputad seda hooletult, siis jäävad sinna seebijäägid, mis võivad samuti nahka ärritada ja soodustada akne ägenemist.

Liigne päevitamine
Kuigi päikese käes jume paraneb ja põletikulised vistrikud on vähem nähtavad, võib liigne päevitamine ka kahjulikult mõjuda. Suur kogus ultraviolettkiirgust on organismile kahjulik. See võib kiirendada rasunäärmete sarvestumisprotsessi, mis ei lase rasul vabalt naha pinnale pääseda. Päevita mõõdukalt!

Menstruatsioonitsükkel
Menstruatsioonitsükliga seotud hormonaalsed muutused võivad samuti periooditi esile kutsuda suuremat vistrike teket. Kui menstruatsioonitsükkel on regulaarne ega esine mehelikke tunnuseid (näiteks madal hääl, intensiivistunud karvakasv), pole vaja oma hormonaalse seisundi pärast muretseda. Kui vaja, võid alati pöörduda nahaarsti poole.

Viibimine kuumas ja niiskes keskkonnas
Oleme Eestis harjunud jahedama kliimaga. Kui reisid troopilise kliimaga maale, võib Sul tekkida raske aknelööve.

Pikaajaline hormoonsalvide, -kreemide või -tablettide kasutamine
Need on retseptiravimid, mida tohib kasutada ainult arsti järelevalve all. Nii nagu teistegi retseptiravimite puhul, tekivad ka nende kergekäelise kasutamise tagajärjel soovimatud kõrvaltoimed. Üks kõrvaltoimetest võib olla akne ägenemine.

Tõrva sisaldavad kreemid või salvid
Selliseid vahendeid kasutatakse näiteks psoriaasi ravis. Enamasti kasutatakse neid nahaarsti järelevalve all. Need võivad soodustada rasunäärmete viimajuhade ummistumist ja komedoonide teket. Akne ägenemise korral räägi kindlasti arstiga, et ta aitaks valida ravi, mis naha seisundile kõige paremini sobib.

Anaboolsed steroidid
Kuigi need kuuluvad spordis keelatud ainete nimekirja, kasutavad mõned sportlased ja noored neid siiski, et lihaseid kiiresti kasvatada. Anaboolsetel steroididel on sarnane toime meessuguhormoonidega, seetõttu suurendavad need rasu tootmist ja soodustavad akne teket.

   
Roche