Põhjused

Akne on rasunäärmete põletikuline haigus, mille tekkimisel on olulised mitmed põhjused, näiteks rasuerituse ja rasunäärmete sarvestumise häired, hormonaalsed nihked ja bakterid. Aga oluline roll on ka pärilikkusel. 

Rasutootmise suurenemine 
Rasu on rasunäärmete toodetud õlitaoline aine, mis koosneb rasvhapetest. Rasunääre paikneb iga karvanääpsu juures ja sellel on mitu sagarat. Karvanääpsul ja rasunäärmel on ühine avaus, mille kaudu jõuab rasu naha pinnale. Kõige enam leidub rasunäärmeid näol, seljal ja rinnal. Ainsad kohad Sinu kehal, kus rasunäärmeid pole, on peopesad ja jalatallad. 

Rasu tootmist reguleerivad meessuguhormoonid. Kuna enne puberteeti on suguhormoonide tase organismis madal, siis on ka rasunäärmete töö üsna tagasihoidlik. Puberteedieas suureneb nii poistel kui ka tüdrukutel meessuguhormoonide, eelkõige testosterooni tootmine. Selle toimel rasunäärmed suurenevad ja hakkavad tootma rohkem rasu. 

Naharakkude sarvestumine rasunäärme viimajuha piirkonnas 
Rasunäärmete viimajuhad võivad mõnikord naharakkude liigse sarvestumise tagajärjel kitsamaks muutuda. Selle tulemusena ei pääse rasu vabalt naha pinnale, vaid hakkab kogunema viimajuhadesse. Nii moodustuvad komedoonid. 

Bakterid 
Nahal on alati mikroobe, mis moodustavad naha normaalse mikrofloora. Ummistunud rasunäärmete viimajuhad on soodne elukeskkond teatud liiki mikroobidele, mis võivad tekitada põletikulisi koldeid. 

Põletik 
Mikroobide elutegevuse käigus vabaneb hulgaliselt rasvhappeid, mis tekitavad põletikku ning soodustavad veelgi viimajuhade sarvestumist. Põletiku tagajärjel suureneb rõhk karvanääpsudes, nende sein rebeneb ja põletik satub ümbritsevatesse kudedesse. Seejärel toimuvad sidekoelised muutused ja lõpptulemusena võivad tekkida aknearmid. 

Pärilikkus 
Uuringutes on leitud, et akne on päriliku eelsoodumusega haigus. Kui mõlemal vanemal on nooruses esinenud akne, on ka lapsel suurem oht haigestuda. Pärilik on ka armide tekke eelsoodumus

Tekstid on kooskõlastanud dr Kristi Abram, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliiniku dermatoloog
Viimati üle vaadatud 28. veebr. 2019