Soodustavad tegurid

Aknelöövet soodustab suure rasvasisaldusega kosmeetika, nahalt loputamata jäänud seep ja muud ained, mis suurendavad pooride ummistumist. Aknet soodustab ka higistamine, ultraviolettkiirgus, mõned ravimid, lihasmassi kiireks kasvatamiseks pruugitud anaboolsed steroidid ning kaudselt ka stress. 

Aknelöövet tekitavad, soodustavad või ägenemist põhjustavad tegurid: 

Suure rasvasisaldusega kosmeetika- või päikesekaitsevahendite liigne kasutamine 
See võib soodustada pooride ummistumist. Soovitav on eelistada väiksema rasvasisaldusega tooteid. 

Naha hooletu puhastamine 
Kui nägu pestes loputad seda hooletult, siis jäävad sinna seebijäägid, mis võivad samuti nahka ärritada ja soodustada akne ägenemist. 

Liigne päevitamine 
Kuigi päikese käes jume paraneb ja põletikulised vistrikud on vähem nähtavad, võib liigne päevitamine ka kahjulikult mõjuda. Suur kogus ultraviolettkiirgust on organismile kahjulik. See võib kiirendada rasunäärmete sarvestumisprotsessi, mis ei lase rasul vabalt naha pinnale pääseda. Päevita mõõdukalt! 

Menstruatsioonitsükkel 
Menstruatsioonitsükliga seotud hormonaalsed muutused võivad samuti periooditi esile kutsuda suuremat vistrike teket. Kui menstruatsioonitsükkel on regulaarne ega esine mehelikke tunnuseid (näiteks madal hääl, intensiivistunud karvakasv), pole vaja oma hormonaalse seisundi pärast muretseda. Kui vaja, võid alati pöörduda nahaarsti poole. 

Viibimine kuumas ja niiskes keskkonnas 
Oleme Eestis harjunud jahedama kliimaga. Kui reisid troopilise kliimaga maale, võib Sul tekkida raske aknelööve. 

Pikaajaline hormoonsalvide, -kreemide või -tablettide kasutamine 
Need on retseptiravimid, mida tohib kasutada ainult arsti järelevalve all. Nii nagu teistegi retseptiravimite puhul, tekivad ka nende kergekäelise kasutamise tagajärjel soovimatud kõrvaltoimed. Üks kõrvaltoimetest võib olla akne ägenemine. 

Tõrva sisaldavad kreemid või salvid 
Selliseid vahendeid kasutatakse näiteks psoriaasi ravis. Enamasti kasutatakse neid nahaarsti järelevalve all. Need võivad soodustada rasunäärmete viimajuhade ummistumist ja komedoonide teket. Akne ägenemise korral räägi kindlasti arstiga, et ta aitaks valida ravi, mis naha seisundile kõige paremini sobib. 

Anaboolsed steroidid 
Kuigi need kuuluvad spordis keelatud ainete nimekirja, kasutavad mõned sportlased ja noored neid siiski, et lihaseid kiiresti kasvatada. Anaboolsetel steroididel on sarnane toime meessuguhormoonidega, seetõttu suurendavad need rasu tootmist ja soodustavad akne teket.

Tekstid on kooskõlastanud dr Kristi Abram, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliiniku dermatoloog
Viimati üle vaadatud 28. veebr. 2019