Akne tunnused

Akne tunneb ära rasuse naha järgi. Komedoonid, põletikulised sõlmed ja raskematel juhtudel armide teke on akne tunnused. Aknelööve tekib neisse kehapiirkondadesse, kus esineb rohkelt rasunäärmeid: näole, rinnale ja seljale. 

Tüüpiliselt esinevad akne korral samal ajal erinevad lööbed. 

Rasune nahk
Rasune läikiv nahk üksinda ei ole veel akne tunnus, kuid liigne rasueritus soodustab akne teket.

Komedoonid e. ummistunud poorid
Komedoonid on esimesed lööbeelemendid, mis puberteediealistel noortel tekivad.

Avatud komedoonid (ingl k blackheads) on nahal nähtavad mustade punktikestena. Ei ole täpselt välja selgitatud, kas tume värvus tekib pigmentaine melaniini ladestumisest või hoopis rasvhapete oksüdeerumise tulemusena, kuid kindlasti ei ole põhjus lihtsalt mustus. Avatud komedoonides on mõningane ühendus rasunäärme ja nahapinna vahel siiski olemas ja nendes tavaliselt põletikku ei teki. Pigem on tegemist kosmeetilise probleemiga.

Suletud komedoonid (ingl k whiteheads) on silmale vähem märgatavad ja tulevad väikeste sõlmekestena paremini esile nahka pingutades. Nende puhul pole rasul võimalust nahapinnale jõuda ning neis võib väga kergesti areneda põletik. Suletud komedoone aetakse vahel segi miiliumidega, mis tekivad väikeste higinäärmete ummistumisest näol ning üldjuhul põletikku ei põhjusta.

Põletikulised muutused
Põletikulised muutused tekivad, kui suletud komedoonides hakkab vohama bakter Propionibacterium acnes.

Pindmine põletik: väikesed punased veidi valulikud sõlmekesed (paapulid) ja väikesed mädasõlmed (pustulid). Sõltuvalt akne raskusastmest võib neid olla vaid mõni, kuid võib esineda ka väga palju. Need paranevad enamasti arme jätmata.

Sügav põletik: suured sügavad valulikud sõlmed ja mädakogumid, mis püsivad tunduvalt kauem. Nende paranedes jäävad nahale armid.

Armid
Armid tekivad nahale peamiselt raske akne põdemisel sügavate põletikuliste lööbeelementide kohale. Armide tekkimise eelsoodumus on väga individuaalne, seetõttu võivad armid vahel kujuneda ka suhteliselt kergekujulise akne paranemisel. Tavaliselt on armid väikese sisselangenud lohukese kujuga, kuid võivad tekkida ka nahapinnast kõrgemad ja tihedamad armid.

Aknearmid võivad välja näha järgmised:

  • jääkildu meenutavad armid, mis on sakilise äärega, auklikud ja väikesed – aknearmidest levinuimad 
  • madalad õhukesed armid, mis ajapikku muutuvad vähem nähtavaks. Neid nimetatakse atroofilisteks armideks. 
  • värvuselt punakad, nahast kõrgemad armid. Neid nimetatakse hüpertroofilisteks armideks. 

Loe lisaks: armide ravi

Tekstid on kooskõlastanud dr Kristi Abram, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliiniku dermatoloog
Viimati üle vaadatud 28. veebr. 2019