Akne mõju psüühikale

Lisaks välimusele on aknega tihedalt seotud ka Sinu psüühika. Akne tekib tavaliselt puberteedieas. See on vanus, kui kujuneb välja Sinu isiksus ja identiteet. Sind ümbritsevate inimeste arvamus on Sulle väga tähtis. 

On täiesti tavaline, et Sa muretsed oma keha arengu pärast: kui pikaks Sa kasvad, kuidas muutuvad Su juuksed, kehakuju, suguelundid ja ka näonahk. On arusaadav, et oled äärmiselt tundlik igasuguste kriitiliste märkuste suhtes, eriti kui need puudutavad Sinu välimust. Iga halvustav kommentaar võib põhjustada muret ning isegi depressiooni. 

Paljud Sinu eakaaslased, kellel on akne, kardavad luua lähisuhteid, on loobunud sporditegemisest, suvemõnude nautimisest jne. 

Akne põhjustab stressi, mis omakorda võib löövet ägedamaks muuta. Ei ole veel täpselt välja selgitatud, kas ägenemist põhjustab rasunäärmete reageerimine stressihormoonide tõusule või on põhjuseks käitumine stressi ajal – stressis inimene jätab tihti oma välimuse hooletusse või unustab kasutada arsti soovitatud ravimeid. 

Pole harukordne, et teismeline veedab tunde peegli ees ja pigistab vistrikke mädast tühjaks. Sellise traumeerimise tagajärjel tekib nahapõletik ja moodustuvad inetud armid. Tegemist võib olla psühholoogilise probleemiga seotud akne erivormiga (Acne excoriée). Seda esineb sagedamini noortel naistel, kes kannatavad sundmõtete või depressiooni all. Vaid kolmandikul neist on tõeline aknelööve, mida saab ravida tavalise akneraviga, ülejäänutele on vaja psühhoteraapiat ja antidepressante. 

Mõned noored kurdavad rohke akne üle, kuid tegelikult esinevad vaid üksikud laienenud nahapoorid või punased sõlmekesed. Sellisel juhul on tegemist väärettekujutusega oma välimusest. 

Akne on haigus, mis võib tekitada tõsiseid psühholoogilisi ja sotsiaalseid probleeme. Esmatähtis on probleemi teadvustada ja olla valmis sellega tegelema.

Tekstid on kooskõlastanud dr Kristi Abram, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliiniku dermatoloog
Viimati üle vaadatud 28. veebr. 2019