Akne

Vistrikud ehk akne (ladina keeles acne vulgaris) on väga levinud nahahaigus, mille all kannatavad pea kõik teismelised. Akne on küll mööduv nähtus ja enamus teismelisi saavad sellest mõne aastaga jagu, kuid raskematel juhtudel võivad tekkida nahaarmid.

Täiskasvanuks saades toimuvad Sinu organismis mitmed muutused. Akne on üks nende muutuste eripäradest, mis väljendub akne lööbena. Teaduslikult öeldes on tegemist karvanääpsu ja rasunäärme viimajuha ning neid ümbritseva koe kroonilise põletikuga. Allolevatelt piltidelt saad täpsema ülevaate. 

Karvanääpsudega on ühenduses rasunäärmed. Rasunäärmete ülesanne on organismis rasu tootmine. Üldiselt pole lastel rasunäärmed kuigi aktiivsed, kuid puberteediea muutuste tõttu need suurenevad ja hakkavad rohkem rasu eritama. Rasu ülesanne on säilitada naha niiskustasakaalu ning kaitsta väliskeskkonna kahjulike mõjude eest. Kui rasu ei pääse vabalt naha pinnale, hakkab see kogunema karvanääpsu sisse. Seal seguneb rasu surnud rakkudega ja tekivad ummistunud poorid ehk komedoonid. Kui rasu koguneb pidevalt, võib karvanääpsu sein rebeneda ja tekkida põletik. Põletiku tunneb ära nahale tekkivate punetavate valulike sõlmede ja mädavistrike järgi, mis pärast paranemist jätavad sageli inetuid arme.

Kõige rohkem rasunäärmeid on näol, rinnal ja seljal. Just seepärast on ka akne kõige sagedamini just näol (uuringute järgi lausa 99% inimestest!), üsna tihti ka seljal ning mõnikord ka rinnal. 

Akne põhjuseid on palju uuritud. Arvatud on, et aknet põhjustab vale toitumine, kurnatus, mustus, jumestus, rasvane näonahk, suitsetamine, mõned ravimid ja stress. Tegelikult ei ole need akne otsesed põhjused, kuid võivad siiski mõjutada haiguse kulgu ehk seda, kuidas ja kui kiiresti akne lööve paraneb. 

Kindlasti oled Sa märganud, et akne all kannatavad nii poisid kui tüdrukud (sageli ka täiskasvanud). Haiguse raskemate vormide all kannatavad samas peamiselt poisid. 

Sinu välimus on Sinu jaoks oluline ja Sa ei taha, et akne seda rikuks. Kuigi sageli arvatakse, et akne on vaid kosmeetiline probleem, pole see tegelikult nii. Haigus võib jätta arme kogu eluks nii nahale kui ka hinge. Soovitame Sul probleemi ennetada ja pöörduda julgesti arsti poole, kes aitab Sul leida parima lahenduse. Ära unusta, et aknet saab edukalt ravida! 

Meelde tasub jätta, et vistrikke ei tohi pigistada, sest see võib kaasa tuua hoopis põletiku ägenemise ja armide tekkimise.

Tekstid on kooskõlastanud dr Kristi Abram, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliiniku dermatoloog
Viimati üle vaadatud 24. veebr. 2019